# Alphabetical and Number Series Practice Quiz 3

Home > > Tutorial
5 Steps - 3 Clicks

# Alphabetical and Number Series Practice Quiz 3

### Introduction

In verbal series, words, letters or digits are given in a specific sequence/order and we have find out next word, letter or digit to complete the given series. Numbers or Alphabetical letters, are generally called terms of the series. The article Alphabetical and Number Series Practice Quiz 3 provides information about Alphabetical and Number Series, a important topic of Reasoning Consists of different types Alphabetical and Number Series questions with solutions useful for candidates preparing for different competitive examinations like RRB .RRB ALP/Technical Exams/Junior Engineer Recruitment Exams, SSC CGL,SSC CHSL, IBPS, SBI PO, SBI Clerks, CAT and etc.

### Quiz

1. 32, ?, 1024, 2048, 2048 Find the missing number?
A. 324 B. 256 C. 224 D. 326 E. 274

2. 9, 5, 6, 10.5, 23 ? Find the missing number?
A. 50 B. 65 C. 70 D. 55 E. 60

3. 17, 98, 26, ?, 35, 80 Find the missing number?
A. 79 B. 69 C. 89 D. 59 E. 49

4. 2, 17, 89, 359, 1079, ? Find the missing number?
A. 2143 B. 2152 C. 2169 D. 2159 E. 2148

5. 7, 4.5 ,5.5, 12, 49,? Find the missing number?
A. 393 B. 351 C. 362 D. 375 E. 364

Explanation -
32 × 8 = 256
256 × 4 = 1024
1024 × 2 = 2048
Explanation -
9 × 0.5 + 0.5 = 5
5 × 1 + 1 = 6
6 × 1.5 + 1.5 = 10.5
10.5 × 2 + 2 = 23
23 × 2.5 + 2.5 = 60
Explanation -
26 -17 = 9; 35 – 26 = 9
98 – 9 = 89
Explanation -
2 × 6 + 5 = 17
17 × 5 + 4 = 89
89 × 4 + 3 = 359
359 × 3 + 2 = 1079
1079 × 2 + 1 = 2159
Explanation -
7 × 0.5 + 1 = 4.5.
4.5 × 1 + 1 = 5.5.
5.5 × 2 + 1 = 12.
12 × 4 + 1 = 49.
49 × 8 + 1 = 393.
1. If in certain code MONKEY is written as ZFLOPN then in the same code how CHARACTER is written?
A. SFUDBSCID B. SFUDBEBID C. SFUBIDDBS D. SFUDBSBID E. None of these

2. If in certain code CERTAIN is written as DGUTXGM then in the same code how REVERSE is written?
A. SGYEOQS B. SGXEQOD C. SGYEOQD D. SGYEQOD E. None of these

3. If in certain code COMPUTER is written as RCOW then in the same code how DOCUMENT is written?
A. SXRH B. SXHR C. XSRH D. SXGR E. None of these

4. If in certain code SOFTWARE is written as TOGUXASE then in the same code how WEDNESDAY is written?
A. XEEMETEAZ B. XEEOETEAZ C. XEFOETEAZ D. XEEOETEAY E. None of these

5. If in certain code TRANSLATE is written as SQBMRKBSF then in the same code how VERIZON is written?
A. UFQJYUM B. UFQJXPM C. FUQJYPM D. UEQJYEM E. None of these

Explanation -
Write the word in reverse order and then shift one place forward
CHARACTER = RETCARAHC (in reverse order) = SFUDBSBID (+1 forward)
Explanation -
+1, +2, +3, same, -3, -2, -1
Explanation -
Divide the word in equal groups of two like in DOCUMENT
DO, CU, ME and NT and now add their respective positions in English alphabet like DO = 4 + 15 = 19
CU = 3 + 21 = 24, ME = 13 + 5 = 18 and NT = 14 + 20 = 34.
Now, 19 is equivalent to S, 24 is equivalent to X, 18 is equivalent to R and 34 is equivalent to 26 + 8 = H
Explanation -
All vowels are kept same and consonants are increased one step forward
Explanation -
UFQJYPM ( vowels are increased one step forward and consonants are moved one step backward)
1. If in certain code CERTAIN is written as MRZGIVX then in the same code how ACTIVATE is written?
A. VGZERGXZ B. VGZERGXY C. VGZERGCX D. VGZERGZX E. None of these

2. If in certain code SHOP is written as RTGINPOQ then in the same code how CODE is written?
A. BDPNCEFD B. BDMPCEDF C. BDNPCEDF D. BDNPCFDF E. None of these

3. In a certain code NATIONAL is written ALTINAON then in than in the same code how DAUGHTER is written.
A. AUTHDGER B. ERDAUGHT C. ERUGDAHT D. HTERUGDA E. None of these

4. 1, 20, 58, 134, 286, ? Find the missing number?
A. 600 B. 590 C. 580 D. 570 E. 560

5. 68, 117, 61, 124, 54, ? Find the missing number?
A. 141 B. 121 C. 151 D. 131 E. 111

Explanation -
write the word in reverse order like ETAVITCA and now write their opposites (AZ, BY, CX, DW and so on)
Explanation -
Each letter is coded as two letter – one following it and other preceding it
Explanation -
NATIONAL (NA = 1, TI = 2, ON = 3 and AL = 4) similarly for DAUGHTER (DA = 1, UG =2, HT =3 and ER = 4) and then arrange them in 4213 order
Explanation -
1 × 2 + 18 = 20
20 × 2 + 18 = 58
58 × 2 + 18 = 134
134 × 2 + 18 = 286
Explanation -
68 – 7 = 61; 61 – 7 = 54
124 + 7 = 131

### Exams

Competitive Exams - College Entrance Exams
Diploma NITC New Delhi Goa Diploma Admissions 2019

Competitive Exams - Recent Job Notifications
Category
Banking SSC Railway
Defence Police Insurance