# Number Series – Quiz 14

Home > > Tutorial
5 Steps - 3 Clicks

# Number Series – Quiz 14

### Introduction

The Number Series Questions are numerical logical questions, frequently asked in different Competitive Exams. In number series, a sequence is given from which we have to deduce a pattern. Then that pattern is used to predict the missing number in the series. The difficulty level of number series questions can increase in two ways; the logic behind the sequence becomes less trivial, therefore demanding attention and creativity, or the missing number is positioned at an early stage where you can figure out the missing number by only looking at the previous numbers in the sequence. These number series questions are a little tricky but they can easily be solved by using number series tricks.
In Number series - Quiz 14 article candidates can find a question with an answer. By solving this question candidates can improve and maintain, speed, and accuracy in the exams. The Number Series – Quiz 14 questions are very useful for different exams such as IBPS PO, Clerk, SSC CGL, SBI PO, NIACL Assistant, NICL AO, IBPS SO, RRB, Railways, Civil Services etc.

### Q1

1250, 1322, 1452, 1674, 2024, 2544
A. 1322 B. 1674 C. 2544 D. 1250

D
the difference between numbers is +(${3}^{3} + 3$), +(${4}^{3} + 4$), +(${5}^{3} + 5$), +(${6}^{3} + 6$), +(${7}^{3} + 7$), +(${8}^{3} + 8$)

### Q2

2442, 1222, 614, 312, 163, 90, 55.75
A. 1222 B. 90 C. 312 D. 614

B
$\frac{2442}{2} + 1 = 1222$
$\frac{1222}{2} + 3 = 614$
$\frac{614}{2} + 5= 312$
$\frac{312}{2} + 7 = 163$
$\frac{163}{2} + 9 = 89.5$
$\frac{89.5}{2} + 11 = 55.75$
Finally 90 is the different number apart from the series.

### Q3

11, 12, ?, 81, 328, 1645
A. 61 B. 26 C. 45 D. 35

B
11 × 1 = 11. 11 + 1 = 12.
12 × 2 = 24. 24 + 2 = 26.
26 × 3 = 78. 78 + 3 = 81.
81 × 4 = 324. 324 + 4 = 328.

### Q4

649.6875, 433.125, 173.25, 49.5, ?, 2
A. 11 B. 10 C. 12 D. 13

A
$\frac{649.6875}{1.5} = 433.125$
$\frac{433.125}{2.5} = 173.25$
$\frac{173.25}{3.5} = 49.5$
$\frac{49.5}{4.5} = 11$
$\frac{11}{5.5} = 2$

### Q5

978, ?, 924, 852, 708, 420
A. 960 B. 823 C. 912 D. 732

A
978 - 18 = 960
960 - 36 = 924
924 - 72 = 852
852 - 144 = 708
708 - 288 = 420